The inauguration of Benjamin Uwajumogu into the Nigerian Senate on Friday, July 26, 2019 has left the ruling All Progressives Congress (APC) in a commanding lead in the upper legislative chamber.

Even though other lawmakers were officially inaugurated into the chamber on June 11, APC's Uwajumogu had to wait for nearly two months as the Independent National Electoral Commission (INEC) said it was investigating allegations of irregularities regarding his victory.

He was eventually awarded his certificate of return on Thursday, July 25 following a favourable ruling from an Abuja Federal High Court.

The upper legislative chamber has a total of 109 seats with 3 Senators from each of the 36 states plus one from the Federal Capital Territory (FCT).

With all 109 seats in the chamber now occupied, APC has won 64 seats while the main opposition Peoples Democratic Party (PDP) won 44 seats.

The Young Progressive Party (YPP) is the only other party outside of the two dominant ones inaugurated to the 9th Senate with only one seat.

Below is the full list of Senators-elect for the 9th Senate:

1. Kalu Orji Uzor (APC) - Abia North

2. Orji Theodore Ahamefule (PDP) - Abia Central

3. Enyinnaya Abaribe (PDP) - Abia South

4. Ishaku Elisha Cliff (PDP) - Adamawa North

5. Yaroe Binos Dauda (PDP) - Adamawa South

6. Dahiru Aishatu Ahmed (APC) - Adamawa Central

7. Akpan Bassey Albert (PDP) - Akwa Ibom North East

8. Christopher Stephen Ekpenyong (PDP) - Akwa Ibom North West

9. Eyakenyi Akon Etim (PDP) - Akwa Ibom South

10. Stella Oduah (PDP) - Anambra North

11. Uche Lilian Ekwunife (PDP) - Anambra Central

12. Ifeanyi Ubah (YPP) - Anambra South

Ifeanyi Ubah [PM News]

13. Lawal Gumau (APC) - Bauchi South

14. Jika Dauda Halliru (APC) - Bauchi Central

15. Bulkachuwa Adamu Muhammad (APC) - Bauchi North

16. Degi Eremienyo Biobaraku Wangagra (APC) - Bayelsa East

17. Diri Douye (PDP) - Bayelsa Central

18. Ewhrudjakpo Lawrence (PDP) - Bayelsa West

19. Gabriel Suswam (PDP) - Benue North East

Gabriel Suswam [Channels]

20. Emmanuel Yisa Orker-Jev (PDP) - Benue North West

21. Patrick Abba Moro (PDP) - Benue South

22. Kyari Abubakar Shaib (APC) - Borno North

23. Kashim Shettima (APC) - Borno Central

24. Ali Ndume (APC) - Borno South

25. Oko Rose Okoji (PDP) - Cross River North

26. Onor Sandy Ojang (PDP) - Cross River Central

27. Gershom Bassey (PDP) - Cross River South

28. Ovie Omo-Agege (APC) - Delta Central

Senator Ovie Omo-Agege [Guardian]

29. Peter Nwaoboshi (PDP) - Delta North

30. James Ebiowou Manager (PDP) - Delta South

31. Egwu Samuel Ominyi (PDP) - Ebonyi North

32. Ogba Joseph Obinna (PDP) - Ebonyi Central

33. Micheal Ama Nnachi (PDP) - Ebonyi South

34. Ordia Akhimienmona Cliffford (PDP) - Edo Central

35. Alimikhena Francis Asekhame (APC)- Edo North

36. Urhoghide Matthew Aisagbonriodion (PDP)- Edo South

37. Adetunmbi Olubunmi Ayodeji (APC) - Ekiti North

38. Bamidele Micheal Opeyemi (APC) - Ekiti Central

39. Adeyeye Clement Adedayo (APC) - Ekiti South

40. Nnamani Chimaroke Ogbonnia (PDP) - Enugu East

41. Ike Ekweremadu (PDP) - Enugu West 

Ike Ekweremadu has been serving in the Senate since 2003 [TheCable]

42. Utazi Godfrey Chukwuka (PDP) - Enugu North

43. Danjuma Goje (APC) - Gombe Central

44. Amos Bulus Kilawangs (APC) - Gombe South

45. Alkali Saidu Ahmed (APC) - Gombe North

46. Onyewuchi Ezenwa Francis (PDP) - Imo East

47. Rochas Okorocha (APC) - Imo West

48. Benjamin Uwajumogu (APC) - Imo North

49. Mohammed Sabo (APC) - Jigawa South West

50. Hassan Ibrahim Hadeija (APC) - Jigawa North East

51. Sankara Danladi Abdullahi (APC) - Jigawa North West

52. Kwari Suleiman Abdu (APC) - Kaduna North

53. Sani Uba (PDP) - Kaduna Central

54. Laah Danjuma Tella (APC) - Kaduna South

55. Ibrahim Shekarau (APC) - Kano Central

Ibrahim Shekarau is a former Kano State governor [PM News]

56. Barau Jibrin (APC) - Kano North

57. Gaya Ibrahim Kabiru (APC) - Kano South

58. Babba Ahmad Kaita (APC) - Katsina North

59. Mandiya Bello (APC) - Katsina South

60. Abdullahi Kabir (APC) - Katsina Central

61. Abdullahi Abubakar Yahaya (APC) - Kebbi North

62. Adamu Mainasara Aliero Muhammad (APC) - Kebbi Central

63. Na Allah Bala Ibn (APC) - Kebbi South

64. Yakubu Oseni (APC) - Kogi Central

65. Jibrin Isah (APC) - Kogi East

66. Dino Melaye (PDP) - Kogi West

Senator Dino Melaye has been re-elected to represent Kogi West in the Senate [Instagram/@dinomelaye]

67. Umar Suleiman Sadiq (APC) - Kwara North

68. Oloriegbe Yahaya Ibrahim (APC) - Kwara Central

69. Ashiru Oyelola Yisa (APC) - Kwara South

70. Remi Tinubu (APC) - Lagos Central

71. Osinowo Sikiru Adebayo (APC) - Lagos East

72. Adeola Solomon Olamilekan (APC) - Lagos West

73. Akwashiki Godiya (APC) - Nasarawa East

74. Abdullahi Adamu (APC) - Nasarawa North

75. Tanko Al-Makura (APC) - Nasarawa South

Tanko Al-Makura has been elected a Senator after serving two terms as Nasarawa State governor [Leadership]

76. Mohammed Sani Musa (APC) - Niger East

77. Abdullahi Aliyu Sabi (APC) - Niger North

78. Bima Muhammad Enagi (APC) - Niger South

79. Ibikunle Amosun (APC) - Ogun Central

80. Mustapha Ramoni Olalekan (APC) - Ogun East

81. Odebiyi Tolulope Akinremi (APC) - Ogun West

82. Boroface Robert Ajayi (APC) - Ondo North

83. Akinyelure Patrick Ayo (PDP) - Ondo Central

84. Nicholas Tofowomo (PDP) - Ondo South

85. Surajudeen Ajibola Basiru (APC) - Osun Central

86. Fadahunsi Francis Adenigba (PDP) - Osun East

87. Oriolowo Adelere Adeyemi (APC) - Osun West

88. Folarin Teslim Kolawole (APC) - Oyo Central

89. Buhari Abdulfatai (APC) - Oyo North

90. Kola Ademola Balogun (PDP) - Oyo South

91. Ignatius Datong Longjan (APC) - Plateau South

92. Dimka Hezekiah Ayuba (APC) - Plateau Central

93. Gyang Istifanus Dung (PDP) - Plateau North

94. Thompson Sekibo (PDP) - Rivers East

95. Mpigi Barinada (PDP) - Rivers South East

96. Apiafi Jocelyn (PDP) - Rivers West

97. Gobir Ibrahim Abdullahi (APC) - Sokoto East

98. Aliyu Wamakko (APC) - Sokoto North

Aliyu Wamakko [Guardian]

99. Shehu Abubakar Tambuwal (APC) - Sokoto South

100. Bwacha Emmanuel (PDP) - Taraba South

101. Yusuf Abubakar Yusuf (APC) - Taraba Central

102. Isa Shuaibu Lau (PDP) - Taraba North

103. Gaidam Ibrahim Alhaji (APC) - Yobe East

104. Ahmed Lawan (APC) - Yobe North

105. Bomai Ibrahim Mohammed (APC) - Yobe South

106. Ya'U Sahabi (PDP) - Zamfara North

107. Mohammed Hassan (PDP) - Zamfara Central

108. Lawali Hassan Anka (PDP) - Zamfara West

109. Tanimu Philip Aduda (PDP) - FCT

Editor's Note: This article has been updated to reflect changes that have occurred since it was initially published in March 2019.