24/7 Live - Subscribe to the Pulse Newsletter!

The Best of Nollywood Awards 2015 is leaving us with memories as stars got rewarded for their hardwork on Sunday 13th of December, at the Ultra Modern Dome, Ondo State.

The event saw Kunle Afolayan leading the nomination pack and Adekunle Gold stunning his audiences with his hit singles.

Here are the full list of winners:

 

1. Best Actor in Leading Role (English)

Mike Omoregbee –  Invasion 1897

Sadiq Daba – October 1 (Winner)

IK Ogbonna – My Rich Boyfriend

Gabriel Afolayan – Ojuju

Okey Uzoeshi – The Date

 

2. Best Actor in Leading Role (Yoruba)       

Muyiwa Ademola -Fimidara Ire (Winner)

Lateef Adedimeji – Story like Mine

Odunlade Adekola – Torera

Bayo Alawiye  – Atanda

Femi Adebayo – Shadows

 

3. Best Actor in Leading Role (Hausa)

Nuhu Aliu – Jinin Jikina

Abdul Umar Shareef – Jinin Jikina

 

4. Best Actor in Leading Role (Igbo)

Chigozie Atunanya – Chetanna

 

5. Best Actress in Leading Role (English)

Nse Ikpe Etim – Stolen Water (Winner)

Stephanie Linus – Dry

Ini Edo – While you Slept

Hilda Dokubo – Stigma

Iyabo Ojo – Beyond Disability

 

6. Best Actress in Leading Role (Yoruba)

Fathia Balogun – Torera (Winner)

Tayo Sobola – Bella

Oyinka Elebuibon – Story like Mine

Laitan Ogungbili – Fimidara Ire

Aisha Lawal – Shadow

 

7. Best Actress in Leading Role (Hausa)

Rahma Sadau – Jinin Jikina

Fatima Washa – Ya’daga Allah

 

8. Best Actress Leading Role (Igbo)

Queen Nwokoye – Chetanna

 

9. Best Supporting Actor (English)

Alex Ekubo – My Rich Boyfriend

Kelechi Udegbe – Ojuju

Kalu Ikeagwu – Bad Drop (Winner)

Seun Akindele – Miss Taken

Blossom Chukwujekwu – Stolen Water

 

10. Best Supporting Actor (Yoruba)

Taiwo Ibikunle – Torera

Kunle Afod – Trust (Winner)

Yomi Gold – Bomilasiri

Niyi Johnson – Atanda

Yomi Fash Lanso – Story like Mine

 

11. Best Supporting Actor (Hausa)

Sadiq Sani Sadiq – Halacci

Yakubu Mohammed – Sai Lahira (Winner)

 

12. Best Supporting Actor (Igbo)

Tony Nkem – Chetanna

Osuji Spider – Chetanna (Winner)

 

13. Best Supporting Actress (English)

Omowunmi Dada  – Ojuju (Winner)

Mary Njoku – Stolen Water

Uche Jombo – Folly

Funke Akindele – One Fine Day

Liz Benson – Dry

 

14. Best Supporting Actress (Yoruba)

Ronke Odusanya – Owo Funfun

Temitope Solaja – Bella

Joke Muyiwa – Ayo Mi

Opeyemi Aiyeola – Alani Opomulero (Winner)

Eniola Ajao – Ere Ola

 

15. Best Supporting Actress (Hausa)

Nafisat Abdullahi – Ya’daga Allah (Winner)

 

16. Best Supporting Actress (Igbo)

Ebere Okaro – Chetanna

Grace Okady – Chetanna

Ebube Nwagbo – Chetanna (Winner)

 

17. Most Promising Actor

Mustapha Solagbade – Trust

Olumide Oworu – Stolen Water

Kunle Rhemmy – The Date

Ademola Adedoyin – October 1

Osas Iyamu – Diary of the Triplets

 

18. Most Promising Actress

Bukunmi Oluwashina – Ayo Mi

Tayo Sobola – Bella

Owumi Ugbeye – Stolen Lives

Roseanna Marcel – One Minute Man

Omowunmi Dada – Public Property

 

19. Best Child Actor

Etochi Ejike Asiebgu - Little Ryan (Winner)

Daudu Muslin – Alia Story

Francess Okeke – B-ve

 

20. Best Child Actress

Unigwe Princess – Butterfuy

Zubaida Ibrahim Fagge – Dry

Priscilla Ojo – Beyond Disability

 

21. Best Comedy Movie

Diary of the Triplets (Winner)

Stop

Iya Alatake

 

22. Movie with the Best Social Message

Dry (Winner)

Test

Code of Silence

Police Report

Beyond Disability

 

23. Movie with the Best Special Effects

Highjack (Winner)

Invasion 1897

Folly

Ashabul Khafi

Dry

 

24. Movie with the Best Screenplay

Dry (Winner)

October 1

Invasion1897

Ojuju

Stigma

 

25. Best Short Film of the Year

Butterfly

Deluded

Keko

Retrospect

Switch

 

26. Best Documentary of the Year

Forgotten Generation

The World my Stage

 

27. Best TV Series of the Year

The Johnsons

Tales of Eve (Winner)

So Wrong So Write

Hotel Majestic

 

28. Movie with the Best Editing

October 1

Invasion 1897

Dry

Ojuju

 

29. Best use of Nigerian Food in a Movie

Ayo Mi (Winner)

Kokumo

Corper Jide

Chetannah

Stolen Water

 

30. Movie with the Best Sound Track

Invasion 1897 (Winner)

Beyond Disability

Code of Silence

Dry

October 1

 

31. Movie with the Best Production Design

October 1 (Winner)

Invasion 1897

Stigma

Dry

Torera

 

32. Movie with the Best Cinematography

October 1

Dry (Winner)

Invasion 1897

Miss Taken

Stop

 

33. Best use of Nigerian Costume in a Movie

Torera

October 1 (Winner)

Invasion 1897

Owo Funfun

Stigma

 

34. Best use of Make-up in a Movie

Invasion 1897

Iya Alalake

October 1

Ojuju (Winner)

Common Man

 

35. Best use of Indigenous Nigerian Language in a movie

Stigma (Winner)

Ojuju

Blood and Romance

My Rich Boyfriend

Stop

 

36. Movie of the Year

October 1

Dry

Invasion 1897 (Winner)

Stigma

Torera

 

37. Director of the Year

Kunle Afolayan

Lancelot Imaseun

Stephanie Linus

Dagogo Diminas

Abey Lanre

 

38. Best Kiss In A Movie

Yvonne Jegede and Seun Akindele - The Ex

Tope Osoba and Alex Ekubo - Ifedolapo

Roseanne Marcel and Okeowo Taiwo - One Minute Man (Winner)

Nse Ikpe Etim and Blossom Chukwujekwu - Stolen Water

 

39. Revelation of The Year (Male)

Rex Okozuwa

Deyemi Okanlawon

Laclass Ozougwu

Tobi Abraham

Akun Kolapo

Wasiu Rafiu

 

40. Revelation of the year (Female)

Funmi Awelewa

Peggy Oviere

Jumoke Aderonmu

Wunmi Toriola

Jumoke Odetola

Genny Uzoma

 

41. Award for Immense contribution to Nollywood - Tade Ogidan

 

42. Special Recognition Award - Goodluck Jonathan

 

 

 

Do you ever witness news or have a story that should be featured on Pulse Nigeria?
Submit your stories, pictures and videos to us now via WhatsApp: +2349055172167, Social Media @pulsenigeria247: #PulseEyewitness & DM or Email: eyewitness@pulse.ng. More information here.