Pulse.ng logo
Go

AMVCA 2015 Nominees Rita Dominic, 'October 1', '30 Days in Atlanta', get nominations

Kunle Afoloyan's 'October 1' tops the list with 13 nominations. Check out the full list.

  • Published: , Refreshed:

The nominees for the 2015 edition of Africa Magic Viewers' Choice Awards (AMVCA) was announced on Wednesday, 10 December 2014. The event was attended by Toke Makinwa, Ini Edo, Lilian Esoro, Linda Ejiofor, Yolanda Okereke amongst others.

Rita Dominic, Kunle Afolayan, Nse-Ikpe-Etim, Frank Donga, 'The Meeting', '30 Days in Atlanta' amongst others, received nominations.

Check out the full list;

Best Movie 2014

  • Invasion 1897 - Lancelot Oduwa Imasuen

  • Yellow Cassava - Zeb Ejiro

  • October 1 - Kunle Afolanya

  • A Place in the Stars - Steve Gukas

  • Iyore - Frank Rajah Arase




Best Movie (Drama)

  • Devil in the Detail - Shirley Frimpong -Manso

  • Invasion 1897 - Lancelot Oduwa Imasuen

  • Secret Room - Simon Peacemaker/Crey Ahanoun

  • A place in the Stars - Steve Gukas

  • October 1 - Kunle Afolayan

  • Make A Move - Ivie Okunjaye


Best Actor in a Drama

  • Gideon Eche-Okeke - A Place in the Stars

  • IK Ogbonna - Honeymoon Hotel

  • Mike Ezuruonye - Unforgivable

  • Adjetey Anang - Devil in The Detail

  • Wole Ojo - Brave

  • OC Ukeje - Confusion Na Wa

  • OC Ukeje - Secret Room



Best Actress in a Drama
 

  • Ivie Okunjaye - Make A Move

  • Rita Dominic - Yore

  • Amaka Mgbor - A Place in the Stars

  • Joselyn Dumas - Love or Something Like That

  • Kehinde Bankole - October 1

  • Aisha Kamara - Reflections



Best Supporting Actor
 

  • Segun Arinze - A Place in the Stars

  • Richard Mofe Damijo - 30 Days in Atlanta

  • Yemi Blaq - Iyore

  • Blossom Chukwujekwu - Knocking on Heaven's Door

  • OC Ukeje - When Love Happens

Best Supporting Actress

  • Linda Ejiofor - The Meeting

  • Ada Ameh - 30 Days in Atlanta

  • Mercy Johnson - 30 Days in Atlanta

  • Ireti Doyle - Gidi Up

  • Tunde Aladese - Confusion Na Wa



Best Actor in a Comedy
 

  • Kunle Idowu - The Interview (Frank Donga)

  • Femi Jacobs - The Meeting

  • Wale Ojo - Meet the Adebanjos

  • Kelechi Udegbe - Horn Free Day

  • Gerald Langiri - Fundi-Mentals

  • Nonso Diobi - The last 3 Digits



Best Actress in a Comedy
 

  • Joke Silva - Folly

  • Weruche Opia - When Love Happens

  • Rita Dominic - The Meeting

  • Lydia Forson - A Letter from Adam

  • Nse Ikpe Etim - I Come Lagos



Best Movie Director 
 

  • Lancelot Oduwa Imasuen - Invasion 1897

  • Steve Gukas - A Place in the Stars

  • Eneaji Chris - Secret Room

  • Stanlee Ohikhuare - Verdict

  • Shirley Frimpong -Manso - Potomanto



Best Art Director (Movie/TV)
 

  • Pat Nebo - October 1

  • Crey Ahanoun/Simon Peacemaker -Secret Room

  • Ayako Bertolli - Veve

  • Stanlee Ohikhuare - Verdict

  • Frank Rajah Arase - Prince of Barmah



Best Cinematographer (MOVIE/TV)
 

  • Yinka Edward - October 1

  • John Demps/Herald Beeker/Manuel Lapiere - A Place in the Stars

  • DJ Tee - The Antique

  • Stanlee Ohikhuare - Verdict

  • Lukman Abdulraman/Simon Peacemaker - Secret Room



Best Drama Writer (Movie/TV)
 

  • Ita Hozaife/J.K Amalou - A Place in the Stars

  • Shirley Frimpong-Manso - Devil in the Detail

  • Fran Rajah Arase - Iyore

  • Damijo Efe Young - Yellow Cassava

  • Tunde Babalola - October 1



Best Comedy Write (Movie/TV)
 

  • Tunde Babalola - The Meeting

  • Adekunle Salawu - Clinic Matters (Episode 203)

  • Zynnell Zuh/David Amah - When Love Comes Around

  • Seyi Babatope/Diche Enuwa/Temitope Bolade - When Love Happens

  • Lydia Forson - A Letter from Adam



Best Costume Designer (Movie/TV)
 

  • Deola Sagoe/Obijei Oru - October 1

  • Adebimpe Adebambo - Dazzling Mirage

  • Tiona Wangechi - Rush Tv Series

  • Nana Akua Manso - Love or Something Like That

  • Ngozi Jumbo - Under Your Skin



Best Documentary
 

  • The Gift to the Nile -Yvonne Bassey

  • These Past Times - Katman

  • Shashamane Southern Ethiopia - Yvonne Bassey

  • Paradox of Lofe - Katman Dayil

  • The Masai Mara Adventure - Yvonne Bassey



Best Lighting Designer
 

  • Lanre Omofaye - October 1

  • DJ Tee - The Antique

  • Stanlee Ohikhuare - Verdict

  • John Wambugu - Fundi -Mentals

  • Tajudeen Abdlazeez - Tales of Eve (Caged)



Best Indigenous Language - Hausa
 

  • Bincike - Hafizu Bello/Abubakar Bashir

  • Maja - Abba Miko Yakassai

  • Shagun Doka - Andrew Ohio Ohiorenoya

  • Mai Farin Jini - Uzee Concept

  • Ni Da Matata - Abba Miko Yakassai



Best Indigenous Language - Yoruba
 

  • Olosa - Temitayo Adeniyi

  • Dagbere - Oluwole Cole

  • Dada Oni Paki - Fidelis Duker

  • Alakada 2 - Toyin Aimakhu Johnson

  • Iya Alalake - Faithia  Balogun



Best Indigenous Language - Igbo
 

  • B for Boy - Uche Nwa Dili

  • Onye Ozi (The Messenger) - Obi Emelonye

  • Har Da Mijina - Uzee Concept

  • Olanma - Onyekachukwu Okeke

  • Saint Ossai - Collins Ezenwa



Best Indigenous Language - SWAHILI
 

  • Network - John Kallage

  • Veve - Srika Hemi Lakhani

  • Mama Duka - Njoki Muhoho

  • Almasi - Fredrick Odhiambo

  • Mdundiko - Timothy Conrad



Best Make-Up Artist
 

  • Sacred - October 1

  • Stanlee Ohikhuare - Verdict

  • Mathew Alechenu Hyacient - Iyore

  • Chinwem Elevoh/Sandra Udoewah - A Place in the Stars

  • Juliete Okoli - The Meeting



Best New Media - Online
 

  • Verdict - Stanlee Ohikhuare

  • Ogas at the top - Marie Lora-Mungai

  • Leeway - Eric Aghimien

  • Hard Times - Imoh Umoren

  • Between The Lines - Likarion Wainaina



Best Sound Editing
 

  • A Place in the Stars - Susan Penington

  • October 1 - Kulanen Ikyo

  • Render to Ceasar - Michael Ogunlade

  • Gidi Up - Muhammed Atta/Jadesola Osiberu

  • Love or Something like That - Kofi Boachie Ansah

  • The Antique - Flo



Best Video Editor
 

  • Antonio Ribeiro - A Place in the Stars

  • Roselidah Taabu Obale - Veve

  • Mike Steve - Adeleye - October 1

  • Nana Akua Manso - Devil in the DEtail

  • Victoria Akujobi - Reflections



Best Television Series
 

  • The Xyz Show - Godfrey Mwampembwa

  • Jack Okeli - Georgia Arnold

  • Rush TV Series - Rush Series

  • Gidi Up - Jadesola Osiberu

  • Maliposa - Mingeli Palata



Best Short Film
 

  • Verdict - Stanlee Ohikhuare

  • Not Right - Judith Audu

  • Brave - Lowladee

  • Oblivious - Kiki Omeili

  • The Throne - Jibril Mailafia


New Era Award
 

  • Ivie Okunjaye - Make A Move

  • Kunle Afolayan - October 1/Dazzling Mirage 

  • Ayo Makun (AY) - 30 Days in Atlanta

  • Omoni Oboli - Being Mrs. Elliot

Do you ever witness news or have a story that should be featured on Pulse Nigeria?
Submit your stories, pictures and videos to us now via WhatsApp: +2349055172167, Social Media @pulsenigeria247: #PulseEyewitness & DM or Email: eyewitness@pulse.ng. More information here.

X
Advertisement