The Future Awards 2015 See full list of winners

The Future Awards has come to an end and it is leaving us with memories of everything from stunning individuals to worthy honours.

  • Published:
24/7 Live - Subscribe to the Pulse Newsletter!

The 10th anniversary of one of the most anticipated awards of the year, The Future Awards, has come to an end.

The event, which took place on Sunday, December 6, at the Intercontinental Hotel in Victoria Island aims to celebrate Africa's brightest minds in various fields in the last 12 months.

Here are the list of winners:

 

The Future Awards Africa Prize in Technology
1. Rasheeda Mandeeya Yehuza (Ghana) – Winner 
2. Joshua Ihejiamaizu (Nigeria)
3. Abiola Olaniyan (Nigeria)
4. Duran De Villiers (South Africa)
5. Arthur Zang (Cameroon)

 

The Future Awards Africa Prize in Enterprise Support
1. Clarisse Iribagize. (Rwanda)
2. Enow Awah Georges Stevens (Ghana)
3. Olufunbi Falayi (Nigeria) – W inner
4. Catherine Mahugu (Kenya)
5. Venuste Kubwimana (Kenya)

 

The Future Awards Africa Prize in Advocacy & Activism
1. Anoziva Marindire (Zimbabwe)
2. Olumayowa Okediran (Nigeria)
3. Segawa Patrick (Uganda)
4. Sakar Uchechukwu (Nigeria)
5. Queen Baboloki (Botswana) –  Winner

 

The Future Awards Africa Prize in Education
1. Josephine Marie Goodwill (Ghana)
2. Abena Agyemang (Ghana)
3. Cynthia Onwuchuruba (Nigeria)
4. Lily Kudzro (Ghana) – Winner
5. Maccathy Lomotey (Ghana)

 

The Future Awards Africa Prize in Public Service
1. Nkechi Okwuone (Nigeria)
2. Obiefule Iroabueke (Nigeria)
3. Emmanuel N. B. Flomo (Liberia) – Winner
4. Lefatshe Anna Moagi (South Africa)
5. Sakaja Johnson (Kenya)

 

The Future Awards Africa Prize in Entertainment

1. Yemi Alade (Nigeria)
2. Vanessa Mdee (Tanzania)
3. Refiloe Maele “Cassper Nyovest” Phoolo (South Africa)
4. Olamide “Badoo” Ayodeji (Nigeria) – Winner
5. Anne Kansiime (Uganda)

 

The Future Awards Africa Prize in Agriculture
1. Witness Sanga (Tanzania)
2. David Asiamah (Ghana) – Winner
3. Fanka A. Yenah (Cameroon)
4. Momarr Mass Taal (Gambia)
5. Lawrence Afere (Nigeria)

 

The Tony O. Elumelu Prize in Business
1. Samuel Malinga (Uganda) –  Winner
2. Kasope Ladipo-Ajai (Nigeria)
3. Evans Wadongo (Kenya)
4. Titus Mawano (Uganda)
5. Ali-shah Jivraj (Uganda)

 

The Ford Foundation Prize for Youth Employment
1. Ukinebo Dare – Winner
2. Ezewosu  Ifedi Ralph (Nigeria)
3. Olumide Adeleye (Nigeria)
4. Ifeanyi Aniagoh (Nigeria)
5. Kabiru Saidu  Dakata (Nigeria)
6. Olajide Kabir Oluwatosin (Nigeria)

 

The Future Awards Africa Prize in Community Action
1. Edmund Duodu Antwerp (Ghana)
2. Kelvin Mutize (Zimbabwe) – Winner
3. Elijah Amoo Addy (Ghana)

 

The Future Awards Africa Prize for Young Person of the Year
1 Adesoji Solanke (Nigeria)
2 Teresa Mbagaya (Kenya)
3. Barclay Okari (Kenya)
4 Philip Obaji Jnr. (Nigeria) – Winner
5 Trevor Noah (South Africa)

Do you ever witness news or have a story that should be featured on Pulse Nigeria?
Submit your stories, pictures and videos to us now via WhatsApp: +2349055172167, Social Media @pulsenigeria247: #PulseEyewitness & DM or Email: eyewitness@pulse.ng. More information here.